امنیت سایبری

امنیت سایبری برای محافظت از سیستم های متصل به اینترنت، مانند سخت افزار، نرم افزار و داده ها در برابر تهدیدات دیجیتال است. این روش توسط افراد متخصص و هم سازمان ها برای جلوگیری از نفوذ غیر مجاز به پایگاه داده و سایر سیستم های دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلی‌ترین جنبه‌های امنیت سایبری عبارتند از:

  1. امنیت شبکه: حفاظت از شبکه‌های رایانه‌ای و داده‌های در حال انتقال از طریق شبکه‌ها در برابر حملات و دسترسی‌های غیرمجاز.

  2. امنیت اطلاعات: حفاظت از داده‌ها و اطلاعات حساس در برابر دسترسی غیرمجاز، تغییر، یا تخریب.

  3. امنیت کاربردی: اطمینان از این که نرم‌افزارها و برنامه‌های کاربردی به درستی طراحی شده و به روزرسانی می‌شوند تا از نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های امنیتی جلوگیری شود.

  4. امنیت زیرساخت‌های حیاتی: حفاظت از سیستم‌ها و شبکه‌هایی که برای عملکرد حیاتی جامعه ضروری هستند، مانند برق، آب، حمل و نقل، و بهداشت.

با توجه به خطرات و تهدیدات ذکر شده در فوق و نیاز کشور، گروه انفورماتیک جوان با تکیه بر نیروهای مستعد و بومی در حوزه امنیت اطلاعات، ایجاد به توسعه بخش امنیت سایبری خود نموده است و و با عنایت پروردگار و تلاش نیروهای مستعد و جوان خود موفق به انجام پروژه های موفق متعددی در این زمینه گردیده است.

سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS: Information Security Management System) یک چارچوب جامع برای مدیریت و حفاظت از اطلاعات حساس سازمان‌هاست. طراحی، پیاده‌سازی و استقرار ISMS شامل مراحل مختلفی است که هر یک به منظور اطمینان از امنیت اطلاعات در تمامی سطوح سازمان انجام می‌شوند. این فرآیندها معمولاً بر اساس استانداردهای بین‌المللی مانند ISO/IEC 27001 انجام می‌شوند.

اشکال مختلف تهدیدات امنیت سایبری

همگام با فناوری های اخیر، انواع تهدیدات مختلف و جدیدی در حوزه امنیت سایبری به وجود می آیند، یا به شکل پیشرفته ای تبدیل می شوند، برای مقابله یا دفع هریک از تهدیدها راهکارهای مختلفی وجود دارد که در ادامه به برخی از تهدیدات امنیتی اشاره می کنیم.

بد افزارها :

بد افزارها (Malware)، دسته ای از نرم افزارهای مضر هستند که در آن هر فایل یا برنامه ای می تواند برای آسیب رساندن به کاربر کامپیوتر به سلاحی خطرناک تبدیل شود.

باج افزارها :

Ransomware نوعی بدافزار هستند که در آن یک مهاجم یا یک هکر، فایل های سیستمی، نرم افزار و … قربانی را به شکل های مختلف رمگذاری و قفل کرده و برای بازگشایی آن درخواست پول می کند.

فیشینگ: 

یکی دیگر از حملات سایبری فیشینگ می باشد که فرد مهاجم با طراحی صفحه جعلی و محصولات فیک اقدام به دزدی اطلاعات کاربری نظیر ایمیل و پسورد و اطلاعات یا شخصی فرد قربانی می کند.