سرور

یکی از اصلی ترین تخصص های گروه انفورماتیک جوان، انتخاب و تامین محصولات و تجهیزات حوزه سرور است. ما امروز سهم قابل توجه ای از بازار این محصولات را در داخل کشور در دست داریم.

سرور (Server) یک کامپیوتر یا سیستم نرم‌افزاری است که خدمات و منابعی را به دیگر کامپیوترها یا کاربران در یک شبکه ارائه می‌دهد. سرورها معمولاً برای مدیریت، ذخیره‌سازی، پردازش و توزیع داده‌ها و اطلاعات به کار می‌روند. به طور کلی، سرورها می‌توانند به انواع مختلفی تقسیم شوند، بسته به نوع خدماتی که ارائه می‌دهند و کاربردهای خاص آنها.

انواع سرور

  • سرور فیزیکی
  • سرور مجازی 
  • سرور اختصاصی
  • سرور vps

منابع سخت افزاری سرور 

مقصود از منابع سخت‌افزاری سرور و پیکربندی آن چیست؟ سرور از اجزای سخت‌افزاری ویژه‌ای تشکیل شده است که انتظار می‌رود بالاترین سطح پردازش و کارایی را ارائه دهند. معمولاً، سرورها از پردازنده‌های قدرتمندی با چندین هسته فیزیکی و مجازی، حافظه RAM بالا و هارد دیسک‌هایی با ظرفیت چند ترابایتی بهره می‌برند.

با توجه به این سطح از قدرت و کارایی، سرور باید در محیطی نگهداری شود که بدون هیچ‌گونه وقفه و به صورت ۲۴ ساعته روشن و به اینترنت متصل باشد. کاربرد سرور در این ساختار و در پاسخ به درخواست‌های متعدد کاربران معنا پیدا می‌کند.

سیستم عامل‌های سرور

نوع نرم‌افزار و سیستم‌عامل‌هایی که روی سرورها استفاده می‌شوند می‌توانند متنوع باشند. انتخاب سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای نصب‌شده بر روی سرور بستگی به اهداف و نیازهای مدیران سایت‌ها و سایر کسب‌وکارها دارد. سیستم‌عامل‌ها و نرم‌افزارهای رایجی که بر روی سرورها نصب می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

سیستم‌عامل لینوکس: تمامی توزیع‌های لینوکس قابلیت نصب روی سرورها را دارند.
سیستم‌عامل ویندوز: تمامی نسخه‌های ویندوز قابلیت نصب روی سرورها را پشتیبانی می‌کنند.
نرم‌افزارهای مجازی‌سازی: در برخی سرورها از نرم‌افزارهای مجازی‌سازی مانند VMware ESX استفاده می‌شود.